Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Rzędowicach im. Bartosza Głowackiego

Wycieczki

"W górach każdy krok musi być przemyślany, każde zwycięstwo okupione jest wysiłkiem. Nauczyć się gór to nauczyć się chodzić, a co więcej, nauczyć się żyć."

W dniach 2-3 września dwudziestu trzech uczniów naszej szkoły  pod opieką nauczycieli P. Iwony Bilskiej, P. J. Konecko i P. W. Pająka  wybrało się na górską wycieczkę w Pieniny. Organizatorem wyjazdu był Wojciech Pająk .  W pierwszy dzień przeszliśmy dosyć długą  trasę : Z przełęczy   Osica na Trzy Korony,  z Trzech Koron  do Krościenka. Wieczorem jeszcze stało sił, aby odbyć pieszą wędrówkę deptakiem po Szczawnicy wzdłuż Grajcarka, urokliwego potoku płynącego przez Szczawnicę. W drugim dniu wyjechaliśmy kolejką linową na Palenicę, gdzie podziwialiśmy piękno gór i zdobyliśmy Szafranówkę , szczyt leżący na granicy ze Słowacją. Następnie udaliśmy się do Szlachtowej , w której mieści się Muzeum Pienińskie. W muzeum nasi Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wspaniałą historią , tradycją kulturą mieszkańców Pienin. Ostatnim punktem naszej wizyty w Szczawnicy było zwiedzenie jej  obiektów uzdrowiskowych oraz degustacja wody leczniczej w pijalni wody. Po sutym obiedzie wróciliśmy do siebie, do Rzędowic, Dalewic, Chorążyc i Kowar.                                                 Myślę, że dwudniowa wędrówka po urokliwych Pieninach będzie wspaniałym początkiem zdobywania wiedzy w nowym roku szkolnym 2021/2022 oraz wyzwoli wśród wielu uczniów chęć pieszych wędrówek po pięknych polskich górach.

                                                 Wojciech Pająk

 

 

Wycieczka do Racławic

 

„Niech Racławice świetnieją na  przodzie,

Kosami sławne! Prawych  kmieci szczątek

Leci na działa , na ostrza  sterczące,

I pierwsze wolnych  wykrzyka  zwycięstwo!”

Dnia 28 marca uczniowie klas czwartej, piątej , szóstej, siódmej i ósmej pod opieką nauczycieli                      P. I.Bilskiej , P. J. Konecko, P. J. Kotyzy i P. W. Pająka udali  się na wycieczkę do Niezwojowic i Racławic celem zapoznania się z przebiegiem bitwy , która rozegrała się 4 kwietnia 1794 roku z udziałem regularnego wojska polskiego wspartego przez ochotniczą formację złożoną z kosynierów, wśród których znajdował się patron naszej szkoły Wojciech Bartosz Głowacki. W Niezwojowicach zobaczyliśmy wspaniałą makietą obrazującą   przebieg bitwy stoczonej miedzy Rosjanami i Polakami, której autorem jest P. Król. Makieta obrazuje ukształtowanie terenu Racławic i okolicznych miejscowości a także stań zabudowań z tego okresu. Potem   odbyły się warsztaty pisania gęsim piórem, zatem wróciliśmy do sytuacji szkolnej z XVIII wieku. Warsztaty odbyły się w salce imitującą dawną klasę szkolną. Najwięcej emocji u uczniów wzbudził ręczny dzwonek, który wyznaczał początek i koniec zajęć. W dalszej kolejności odbyły się zajęcia z pszczelarstwa. Uczniowie mieli możliwość zapoznać się z mozolną pracą pszczół, jak się wytwarza miód a także próbowali złożyć ul, miejsce , w którym żyją i pracują pszczółki.  Następnie przejechaliśmy na obszar historycznej bitwy racławickiej. Po drodze zatrzymaliśmy się w Wrocimowicach  pod dawnym grodziskiem,  w którym mieszkał Marcin z Wrocimowic bohater bitwy pod Grunwaldem, wielki chorąży królewski. W Racławicach  nauczyciel historii  przedstawił szczegółowy  przebieg bitwy , która miała miejsce w okolicznych miejscowościach Janowiczkach, Dziemięrzycach i Wrocimowicach.  Delegacja uczniów i Pani Dyrektor złożyli wiązankę pod pomnikiem Bartosza Głowackiego, upamiętniając  w ten sposób jego bohaterstwo i oddając cześć jego osobie.  Udaliśmy się także na Górę Kościejowską, na której ustawione były formacje rosyjskiego generała Tormasowa. Obecnie znajduje się tam Kopiec  Kościuszki usypany przez okolicznych mieszkańców oraz na miejscu dawnego grodziska rośnie 5 lip, które upamiętniają 5 generałów polskich dowodzących Polakami pod Racławicami. W Dziemierzycach skąd na Rosjan ruszyli bohaterscy kosynierzy znajdują się mogiły kosynierów. Społeczność naszej szkoły uczciła pamięć poległych kosynierów, zapalając  przy symbolicznych mogiłach znicze. Ostatnim punktem naszej wycieczki było spożycie bardzo smacznego obiadu oraz zapoznanie się z wspaniale urządzonym ogrodzie przez właścicielkę   posesji  w Niezwojowicach i skosztowanie leczniczego soku z brzozy  kojącego wiele chorób.

Wojciech Pająk

 

 

 

Wycieczka do Krakowa

Wycieczka do Krakowa

Wycieczka do Krakowa

Wycieczka do Krakowa

Wycieczka do Racławic

Wycieczka do Racławic

Pieniny

Pieniny

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5